HABERLER

Çay ile Gelen Sağlık,

Çay lezzetli bir içecek olmasının yanı sıra, bilim çevreleri tarafından çayın tedavi edici potansiyeli tekrar keşfedilmiştir. Çay, sebze ve meyvelerde de bulunan flavonoidler bakımından zengin bir içecek olması sebebi ile başta kroner kalp hastalıkları ve çeşitli kanser türleri olmak üzere bir çok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir. Çayın içerdiği maddelerin güçlü anti oksidan özellik gösterdikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır.


Çay Tüketim Oranları,

Ülkemizde her 100 kişiden 96'sı çay içiyor. Çay içmeyen %4'lük kesimi ise bebekler oluşturuyor. Günde ortalama 250 milyon bardak çay tüketilirken bunun %65'i evlerde, %13'ü işyerlerinde, %11'i misafirlikte, %2'si okul kantinlerinde ve kalan %9'u ise kafe ve kahvehanelerde tüketilmektedir.


Üzerine Kar Yağan Tek Çay Doğu Karadeniz'de,

Çin, Hindistan ve Sri Lanka gibi iklimi elverişli olan ülkelerde de çay bitkisi yoğun olarak yetiştirilmektedir. Ancak bu bölgelerde çay bitkisi üzerine kar yağmadığı için, çay bitkisinde oluşabilecek hastalık ve böcekle mücadele etmek üzere kimyasal ilaçlar kullanılmaktadır. Doğu Karadeniz çayında ise hastalık ve haşere oluşumu görülmediği için ilaçlama yapılmıyor. Bu durum nedeniyle Doğu Karadeniz çayı, dünyanın en doğal çayı olarak bilinmektedir.


İyi Çay Nasıl Demlenir?

Çay, nem ve kokudan etkilenmeyecek şekilde kapalı ambalajda muhafaza edilmelidir. Çay iyi su ile yapılır. Kireçli, klorlu vb. sular ile çay yapılmaz. Porselen veya çelik demlik kullanımı tercih edilmelidir. Alüminyum demlik tercih edilmememilir.
Demlik içine her bardak için bir tatlı kaşığı çay konularak ılık su ile yıkanmalıdır. Su kaynadıktan sonra bir süre beklenmeli ve 10-15 dakika kısık ateşte demlemeye bırakılmalıdır. Kıvamını bulan çay, tüketime hazır hale gelmiştir.